ابزار سلامت

آیا روانشناسی آنلاین آینده روانشناسی است؟

مشاوره روانشناسی آنلاین بعد از شیوع کرونا رواج زیادی پیدا کرد. بسیاری از مردم به دلیل قرنطینه و دوری از جمع‌های شلوغ بیشتر وقتشان را در خانه می‌گذراندند و روان‌شناس‌ها هم به همین دلایل به صورت‌ آنلاین مشاوره می‌دادند. با این‌که حدود ۳ سال از شیوع این بیماری می‌گذرد، هنوز هم بسیاری از مشاورها جلسه‌های روان‌شناسی را به‌صورت آنلاین برگزار می‌کنند.

روانشناس آنلاین یا حضوری

به‌علاوه، مهاجران و پناهنده‌ها هم برای حل مشکلات روانی و دغدغه‌های ذهنیشان به روانشناس هم‌زبان خودشان احتیاج دارند و ترجیح می‌دهند با روانشناس آنلاین فارسی‌زبان گفت‌وگو کنند؛ ولی آیا روانشناسی آنلاین می‌تواند آینده روانشناسی باشد؟ در این مطلب به این سوال پاسخ می‌دهیم.

 

مزایای روانشناسی آنلاین چیست؟

برای اینکه بدانیم روانشناس آنلاین آینده روانشناسی است یا خیر، باید مزایای آن را بشناسیم. محققان این نوع مشاوره را از جنبه‌های مختلف بررسی کرده‌اند و به موارد زیر رسیده‌اند:

برگزاری جلسه مشاوره آنلاین در هر زمان و هر مکان

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های روانشناسی آنلاین، برقراری ارتباط ساده و سریع است. شما در هر جایی که باشید، می‌توانید با مشاور خودتان قرار بگذارید. پدر و مادرهایی که بیشتر وقتشان را سرکار هستند و در خانه هم وقت زیادی ندارند، می‌توانند در جلسه‌های مشاوره صوتی شرکت کنند.

این جلسه‌ها برای مهاجران و پناهنده‌های ایرانی در کشورهای مختلف هم مفید هستند. ایرانی‌های مهاجر ترجیح می‌دهند با هم‌زبان خودشان گفت‌وگو کنند و روانشناسی آنلاین این امکان را به آن‌ها می‌دهد.

انعطاف‌پذیری جلسه‌های آنلاین

بسیاری از کسانی‌که درگیر اضطراب و افسردگی هستند، در پیداکردن روانشناس جدید و هماهنگی با او مشکل دارند. بعضی از بیمارها نمی‌توانند در جلسه‌های حضوری صحبت کنند و گفت‌وگوی صوتی را ترجیح می‌دهند. با برگزاری جلسه‌های مشاوره آنلاین، روانشناس‌ها می‌توانند به این افراد کمک کنند.

جلسه‌های مشاوره صوتی مزیت‌های دیگری هم دارد. در این نوع جلسه‌ها، می‌توانید توصیه‌ها و نکات مشاور را دوباره گوش دهید. با این کار راهکارهای روانشناس در ذهنتان ثبت می‌شود.

هزینۀ مقرون به‌صرفه

روانشناسی آنلاین هزینۀ کمتری از جلسه‌های مشاوره حضوری دارد. در این حالت، دیگر لازم نیست مسافت زیادی را طی کنید تا به کلینیک روانشناس برسید؛ بلکه از خانۀ خودتان می‌توانید با متخصص روانشناس صحبت کنید. هزینه جلسه‌های اینترنتی مشاوره برای ایرانیان خارج از کشور مناسب است. ایرانیانی که مهاجرت کرده‌اند و در کشورهای خارجی زندگی می‌کنند، با صرف هزینه‌ای معقول می‌توانند با مشاور گفت‌وگو کنند.

برگزاری جلسه‌ مشاوره برای گروه‌های مختلف

گروه‌های اقلیت در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند. بعضی از مردم ناتوانی جسمی دارند و نمی‌توانند در جلسه‌های حضوری مشاوره شرکت کنند. بعضی از کودکان به دلایل مختلف از حضور در جلسه‌های مشاوره سرباز می‌زنند و نمی‌خواهند همراه با پدر و مادرشان به این جلسه‌ها بروند.

روانشناسی آنلاین در این مورد به والدین کمک کرده و مشکلات آن‌ها را رفع می‌کند. سالمندانی و معلولانی هم که مشکل رفت‌وآمد دارند، می‌توانند از خدمات مشاوره آنلاین استفاده کنند.

مشاوره اینترنتی انتخاب جوانان و نوجوانان

بسیاری از جوانان و نوجوانان برقراری ارتباط اینترنتی را دوست دارند و علاقۀ بیشتری به دریافت خدمات آنلاین دارند. آن‌ها با تکنولوژی بزرگ شده‌اند و در برخورد با مشاور آنلاین احساس راحتی بیشتری می‌کنند.

 

چالش‌های روانشناسی آنلاین

روانشناسی آنلاین

با وجود مزایای زیاد روانشناسی آنلاین، این نوع مشاوره بدون چالش نیست. مثلاً همه به اینترنت دسترسی ندارند. در بعضی از منطقه‌ها و شهرها، مردم به اینترنت دسترسی ندارند یا خطوط تلفن همراه از سرویس‌دهی لازم برخوردار نیستند.

بعضی از روانشناس‌ها مشاهده‌نکردن زبان بدن بیمار را یکی از چالش‌های روانشناسی آنلاین عنوان کرده‌اند. این افراد معتقدند که نشانه‌های غیرزبانی و رفتار بیمار می‌تواند اطلاعات مفیدی به آن‌ها بدهد.

برای برطرف‌کردن این مانع، روانشناس‌ها با توافق بیمار می‌توانند از جلسه‌های ویدیویی استفاده کنند. در این جلسه‌ها ارتباط بهتری بین مشاور و مراجعه‌کننده شکل می‌گیرد. آن‌ها چهره یکدیگر را می‌بینند و مفهوم صحبت‌ را بهتر درک کنند. همچنین مشاور می‌تواند واکنش شما را در جلسه‌های ویدیویی بررسی کند.

 

آیا روانشناسی آنلاین به اندازه مشاوره حضوری تاثیرگذار است؟

روانشناس‌های زیادی درباره اثربخشی مشاوره آنلاین تحقیق کرده‌اند. نتایج تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد که جلسه‌های مشاوره آنلاین از جنبه‌های مختلف مفید هستند. بسیاری از کسانی‌که قبلاً دنبال مراجعه به روانشناس نبودند، راحت‌تر در جلسه‌های مشاوره آنلاین حاضر می‌شوند و ارتباط بهتری با این نوع جلسه‌ها برقرار می‌کنند. نتایج آخرین مصاحبه‌های علمی حاکی از این است که ارائه خدمات مشاوره به صورت تماس ویدیویی و تلفنی در روند درمان افسردگی و اضطراب تاثیرگذاری زیادی دارد.

ویژگی‌های مثبت جلسه‌های مشاوره آنلاین فقط به دوران بیماری همه‌گیر کرونا محدود نمی‌شود. بسیاری از متخصصان روانشناسی معتقدند که در این روش به افراد بیشتری دسترسی دارند. آن‌ها می‌توانند به کسانی‌که در کشورهای دیگر زندگی می‌کنند، مشاوره دهند و به حل مشکلات ذهنی‌شان کمک کنند.

 

تکنولوژی در خدمت روانشناسی

مشاوره روانشناسی آنلاین

استفاده از ابزارهای مختلف تکنولوژی در جلسه‌های مشاوره هیجان‌انگیز و چالش‌برانگیز است. درحال حاضر با وجود شبکه‌های اجتماعی مختلف، اپلیکیشن‌های ارتباطی، انواع روش‌های تماس تصویری و صوتی، دسترسی به مشاوره راحت‌تر شده است. بعضی از افراد دوست ندارند در جلسه‌های مشاوره خودشان را نشان دهند یا ترجیح می‌دهند ناشناخته بمانند، استفاده از مشاوره آنلاین در قالب پیام صوتی به این افراد کمک می‌کند؛ بنابراین فناوری موانع را برداشته است.

با برگزاری جلسه‌های مشاوره آنلاین، روانشناس‌ها و مراجعین در بند موقعیت جغرافیایی نیستند و می‌توانند در هر زمان و مکانی با استفاده از گوشی تلفن همراهشان به روانشناس دسترسی پیدا کنند. از طرف دیگر، پیشرفت تکنولوژی و ورود فناوری‌های پیشرفته‌تر به ما ثابت می‌کند که مشاوره آنلاین می‌تواند آینده روانشناسی باشد.

 

انواع روانشناسی آنلاین چیست؟

یکی از مزیت‌های اجرای جلسه‌های مشاوره از طریق اینترنت و برگزاری آن در بسترهای مختلف است. شما می‌توانید از طریق تلفن با مشاور خودتان در ارتباط باشید و با او تماس ویدیویی یا صوتی بگیرید.

سایت مشاوره آنلاین yariway.com  تمام این خدمات را ارائه می‌دهد و تلاش می‌کند بهترین خدمات مشاوره را برای ایرانی‌ها در کشورهای مختلف فراهم کند.

 

روانشناسی آنلاین آینده جلسه‌های مشاوره

گرچه درمورد آینده نمی‌توان به‌طور قطعی صحبت کرد؛ ولی گفته‌های بیماران و متخصصان روانشناسی نشان می‌دهد که مشاوره آنلاین اثرهای مثبت زیادی دارد و در سال‌های آینده هم گسترش پیدا می‌کند. با گسترش مشاوره اینترنتی افراد بیشتری به خدمات مشاوره دسترسی دارند و آمار بیماری‌ها و اختلال‌های روانی هم کاهش پیدا می‌کند. اگر شما هم تصمیم گرفته‌اید روانشناسی آنلاین را تجربه کنید، کافی است به سایت یاری وی مراجعه کرده و متخصص موردنظرتان را انتخاب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا