ابزار سلامت

تست سرطان معده در منزل

آزمایش خون یک تست بسیار ساده است که میزان تولید گاسترین، یک هورمون مهم در ایجاد اسید معده، را بررسی می ‌کند. گاسترین این اطمینان را به معده می ‌دهد که اسید مورد نیاز برای هضم غذا تولید شود. معده به صورت روزانه تا ۲-۳ لیتر اسید تولید می ‌کند که برای هضم و جذب مواد مغذی از جمله پروتئین‌ ها و اسید های آمینه ضروری است.

آزمایش انجام شده جهت اندازه‌ گیری میزان اسید معده و اسیدیته محتویات آن استفاده می ‌شود. که از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا سلامت عملکرد معده و هضم غذا را ارزیابی و بررسی می کند.

آزمایش خون چگونه انجام می شود؟

این آزمایش پس از مدتی از مصرف وعده غذایی همچون نهار و شام، به منظور بررسی میزان اسیدیته معده اجرا می ‌شود. این آزمایش با استفاده از یک لوله اختصاصی که از طریق مری به معده وارد می ‌شود، مایعات باقی ‌مانده در معده را جمع‌ آوری می ‌کند. هورمونی به نام گاسترین ممکن است به بدن تزریق شود تا توانایی سلول‌ های معده در ترشح اسید را بررسی کند. سپس، محتوای معده جمع ‌آوری شده و تحلیل می‌شود.

پیش از این آزمایش، شما باید چهار تا شش ساعت قبل از انجام آن هیچ غذایی نخورده و ننوشیده باشید. در زمان قرار دادن لوله ممکن است کمی ناراحتی یا احساس تنگی نفس ایجاد شود. اهداف اصلی انجام این آزمایش عبارتند از:

  1. بررسی تأثیر داروهای ضد زخم بر عملکرد معده.
  2. ارزیابی بازگشت مواد از روده کوچک به معده.
  3. تعیین علت زخم معده.

اندازه نرمال اسید معده چه قدر است؟

حجم طبیعی مایع معده به صورت استاندارد 20 الی 100 میلی متر است و ph  اسیدی آن باید بین 1.5 الی 3.5 باشد.

نتایج غیر عادی اسید معده:

سطح گاسترین اگر افزایش پیدا کند می تواند حجم اسید تولیدی را افزایش دهد و سبب ایجاد زخم شود.

اسید معده چه خطراتی دارد:

این خطر احتمالی هم وجود دارد که لوله به جای مری و معده، از طریق نای به داخل مری برود.

تشخیص اسید معده پایین با آزمایش خون امکان پذیر است؟

اگر نتایج، نشان دهنده وجود هیپواکسیدری یا آکلرهیدریا باشند، ممکن است پزشک آزمایش خون را انجام دهد تا کمبود آهن یا سایر مواد مغذی را بررسی کند.

 پزشک همچنین ممکن است توصیه کند که مکمل ‌های HCL (هیدروکلریک اسید) را مصرف کنید تا از تشخیص خود مطمئن شود. اگر افراد در احساس خود در هنگام مصرف مکمل‌ ها  بهبودی و حس خوبی را تجربه کنند، این ممکن است نشانگر کاهش اسیدیته معده باشد.

سطح اسید معده را چگونه اندازه گیری می کنند؟

در این آزمایش، یک کاتتر یا یک دستگاه خاص به نام پروب pH در مری افراد قرار داده می ‌شود. این کاتتر یا دستگاه، سطح اسیدیته معده (به عنوان سطح pH شناخته می‌شود) را در طول ۲۴ تا ۹۶ ساعت اندازه ‌گیری می‌ کند. این آزمایش قادر به نشان دادن وجود رفلاکس اسید یا GERD (بیماری ریفلاکس معده به مری) در فرد مورد نظر است.

تست و چکاب برای سرطان معده

تست و چکاب برای سرطان معده

سرطان معده زمانی مشخص می شود که بیمار به دلیل بروز یک سری علائم به پزشک مراجعه می کند و در این بین اگر دکتر مشکوک شود که این علائم به سرطان معده مرتبط است، آن موقع معاینات و آزمایش های لازم را تجویز می کند.

در مرحله گرفتن سابقه پزشکی، پزشک به دنبال جزئیات علائم شما، از جمله مشکلات بلع، درد، نفخ و دیگر علائم مشابه، و همچنین عوامل خطر ممکن است که نشان دهنده سرطان معده یا دلایل دیگر باشد. معاینه فیزیکی نیز می‌تواند اطلاعاتی ارائه دهد، از جمله:

معاینه شکم:

پزشک شکم بیمار را برای علائمی از جمله تورم، تغییرات در ساختار و بافت شکم مورد بررسی قرار می دهد.

بررسی کم خونی:

بررسی تعداد گلبول‌ های قرمز خون

تست وجود خون در مدفوع:

اگر پزشک با بررسی چکاپ معده اطمینان حاصل کند که شما دارای سرطان معده هستید، به قطع ممکن است به یک متخصص گوارش شما را بفرستت تا بررسی ها و آزمایش‌های لازم را انجام بدهید.

آندوسکوپی

آزمایش معروف به آندوسکوپی فوقانی یا EGD (ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی) معمولاً درصورت شک پزشک در مورد احتمال سرطان معده تجویز می ‌شود.

در این آزمایش، پزشک از یک آندوسکوپ (یک لوله نازک، انعطاف‌پذیر و با یک دوربین فیلمبرداری در انتها) استفاده می ‌کند و آن را از طریق گلو به داخل مری عبور می ‌دهد. این وسیله به پزشک این امکان را می ‌دهد که بازوی داخلی مری، معده و بخش اول روده کوچک را مشاهده کند.

تصویر برداری از معده چگونه است؟

آزمایشات تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس، میدان‌های مغناطیسی، امواج صوتی یا مواد رادیواکتیو برای ایجاد تصاویر از داخل بدن استفاده می‌کنند. این آزمایشات انجام می‌شوند به دلایل متعددی از جمله:

بررسی نواحی مشکوک به سرطان:

این آزمایشات برای تصویربرداری از مناطقی انجام می شود که به سرطان مشکوک هستند.

بررسی میزان پیشرفت سرطان:

در مواردی که سرطان تشخیص داده شده است، آزمایشات تصویربرداری ممکن است برای ارزیابی میزان پیشرفت بیماری و تاثیر درمان انجام شوند.

کمک به تعیین اثربخشی درمان:

این آزمایشات ممکن است به پزشکان کمک کنند تا ارزیابی کنند که آیا درمان انجام شده تأثیرگذار بوده است یا خیر.

لاپاراسکوپی

در صورتی که در گذشته به سرطان معده مبتلا بوده‌ اید و آزمایشات تصویربرداری مثل CT Scan یا PET Scan نشان ندهد که بیماری به سایر قسمت‌ های بدن گسترش یافته است، پزشکان ممکن است قبل از اقدام به هر عمل جراحی جدیدی، لاپاراسکوپی را اجرا کنند. این فرایند به پزشکان کمک می کند که بفهمند آیا سرطان هنوز هم وجود دارد یا خیر و در چه شرایطی است.

یک لاپاراسکوپ ( لوله نازک و انعطاف‌پذیر با یک دوربین فیلمبرداری کوچک در انتها ) از طریق یک برش کوچک در شکم وارد می ‌شود. این امکان را به پزشک می‌ دهد تا نزدیک به سطوح اندام‌ ها و غدد لنفاوی مجاور در داخل شکم مشاهده کند یا حتی نمونه‌های کوچکی از بافت را برای بررسی سرطان بردارد.

اگر به نظر برسد که سرطان گسترش یافته است، گاهی پزشک شکم را با نمک (آب نمک) “شستشو” می ‌دهد، که به این عمل شستشوی صفاقی می ‌گویند. سپس مایع جمع‌آوری شده و برای بررسی سلول‌ های سرطانی مورد ارزیابی قرار می ‌گیرد. گاهی لاپاراسکوپی با سونوگرافی ترکیب می‌شود تا تصویر بهتری از سرطان ارائه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا