مراقبت از پوست

ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی‌ رنگ؟

همانطور که می‌دانید مراقبت از پوست در برابر اشعه‌های UV آفتاب و حتی نورهای رنگی و مضر ساطع شده از تجهیزات مختلف، امری ضروری برای هر نوع پوست است. این مراقبت به کمک کرم‌های ضدآفتاب با درصدهای متفاوتی از SPF انجام می‌شود و مصرف این محصول برای اغلب رده‌های سنی و انواع پوست‌ها الزامی است.

ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی‌ رنگ؟ این دغدغه بسیاری از مخاطبانی است که در زمینه مصرف ضدآفتاب با پاسخ‌های متفاوتی روبرو می‌شوند. اگرچه هدف تمامی کرم‌های ضدآفتاب مشابه است و برای پیشگیری از آسیب‌های پوستی در برابر آفتاب و دیگر نورهای مضر تولید می‌شوند؛ اما ابتدا می‌خواهیم به شناخت نوع رنگی و بیرنگ این کرم‌ها بپردازیم و در ادامه به این سوال پاسخی جامع و تخصصی بدهیم.

ضد آفتاب رنگی چیست؟

در یک تعریف کلی می‌توان گفت که ضدآفتاب رنگی نیز همان ضدآفتاب معمولی بوده و تنها وجه تمایز این دو، وجود رنگدانه در نمونه رنگی است.

در گذشته کرم‌های ضدآفتاب تنها برپایه مواد معدنی تهیه شده و نتیجه مصرف آن‌ها ایجاد بافتی گچی و بدرنگ روی پوست بود. به این منظور برای ایجاد رنگی مناسب با بافت پوست و بهره‌ مندی بیشتر، به ترکیبات ساده ضدآفتاب‌های بی‌رنگ پیگمنت‌های رنگی را اضافه نمودند و ضدآفتاب رنگی با کاربرد‌های گسترده‌ای به دست آمدند.

پیشنهاد می کنیم لیست ضد آفتاب دور چشم را حتما قبل از خرید مشاهده نمایید.

مقایسه ضد آفتاب رنگی و بی رنگ

ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی‌ رنگ؟

همانطور که اشاره شد نمونه رنگی ضدآفتاب حاوی رنگدانه‌هایی مانند اکسیدهای آهن، دی‌اکسید تیتانیوم، زینک اکسید و روی است که نه تنها به مقابله با تابش مستقیم ‌ نور آفتاب پرداخته، بلکه پوست را در برابر دیگر اشعه‌ های مضر ماورابنفش مانند نور صفحات نمایشگر نیز کاور می‌کند.

اکنون که با ساختار این دو محصول از نظر ترکیبات آشنا شدیم موضوع ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی‌ رنگ‌؟ را از جوانب مختلفی پاسخ می‌دهیم که به نوعی تفاوت کاربردی هر یک را نیز نشان می‌دهند.

  • ضدآفتاب بی‌رنگ را تنها با هدف مقابله با نورهای خطرناک خورشید استفاده می‌کنند و بافت بی‌رنگ‌ آن‌ها به خوبی جذب شده و تاثیری بر ظاهر پوست ندارد.
  • ضدآفتاب رنگی حاوی پیگمنت‌ هایی است که ضمن مراقب از پوست در برابر افتاب و… لایه‌ای رنگی ایجاد نموده و سبب تغییر رنگ و زیبایی ظاهری پوست می‌شود.
  • وجود مواد رنگی بافتی غلیظتر به ضدآفتاب می‌دهند و به این ترتیب می‌توان نمونه‌های رنگی را برای کاور ملایم پوست، جایگزین کرم‌ پودرهای سبک و روزانه آرایشی قرار داد.
  • مواد موجود در نمونه رنگی خاصیت مبارزه با فعالیت‌ های اکسیداتیو ناشی از نورهای رنگی را کاهش داده و این فرآیند از پیری زودرس پوست پیشگیری می‌کند.

پیشنهاد می کنیم از لیست بهترین ضد آفتاب برای پوست خشک و لک دار نیز حتما دیدن کنید.

بر اساس این فاکتورها می‌ توان بهتر نتیجه گرفت که برحسب نیاز و هدف کاربردی مخاطب ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی‌ رنگ؟

پس انتخاب محصول بهتر، ارتباطی با رنگ آن نداشته و تنها به نیاز مخاطب بستگی دارد و تفاوت آن‌ها امری ظاهری است‌ که بر میزان مقابله با نور آفتاب تاثیری ندارد.

همچنین امکان درمان یا ایجاد لک، جذب یا عدم جذب ویتامین D و هیچ یک از باورهای اشتباه و رایج این چنینی در مورد نمونه رنگی و بی‌رنگ ضدآفتاب صحیح نبوده و تفاوتی بر عملکرد محصول روی دوست ایجاد نمی‌کنند.

با این وجود اگر هدف شما صرفا مقابله با تابش آفتاب و اشعه‌های مضر است انتخاب نمونه بی‌رنگ این خواسته را پوشش می‌دهد؛ اما اگر در کنار خاصیت ضدآفتاب به دنبال کاور و رنگ دهی به پوست خود نیز هستید، نمونه رنگی را انتخاب نمایید که درجه رنگ‌بندی متنوع این محصولات نیازهای متقاضیان را تامین می‌کنند.

پیشنهاد می کنیم لیست بهترین ضد آفتاب بی رنگ را حتما قبل از خرید مشاهده نمایید.

جمع بندی

در زمینه مصرف ضدآفتاب رنگی و بی‌ رنگ، وجود رنگدانه‌ها تنها بر پوشش و تغییر رنگ پوست تاثیر گذاشته و هر دو محصول یک عملکرد دفاعی را در برابر عوامل مخربی مانند تابش آفتاب و اشعه‌های مضر از خود نشان می‌دهند.

بنابراین در پاسخ به این سوال رایج که ضد آفتاب رنگی بهتر است یا بی‌ رنگ؟ تنها نیاز و هدف کاربردی شما مطرح است؛ سطح تاثیر هر نمونه ضدآفتاب نیز برحسب درصدهای متفاوت SPF (خاصیت ضدآفتاب) و مطابق با میزان تابش آفتاب در فصول مختلف برای هر محصول تعیین می‌شود.

مطالب فوق در خصوص پاسخگویی به سوالات شما همراهان عزیز در مورد این دو نوع ضدآفتاب ارائه شده و امیدوار هستیم که به شناخت کافی جهت انتخاب محصول مناسب با نیاز خود رسیده باشید؛ با این حال مشاوران ما آماده پاسخگویی به دیگر سوالات و نظرات شما هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا